Żadnych granic – wywiad z Błażejem Nowickim (Wytwórnia Światowa)

25 marca 2013 § Dodaj komentarz

Fot. Piotr Zawadzki

Fot. Piotr Zawadzki

Choć fikuśnie skręcający wąs i szarmancka prezencja odsyłają do trafnego skojarzenia, meloniki oraz laski zostały wyparte przez laptopy, i to co łączy Błażeja Nowickiego z XIX-wiecznymi filantropami, to przede wszystkim osobiste zaangażowanie nieobliczone na komercyjny zysk. Niedawno wystartowała Wytwórnia Światowa, która chce wydawać polskie zespoły śpiewające w obcych językach. Ale na tym nie wyczerpuje się zakres jej działań. Więcej szczegółów zdradza świeżo upieczony ojciec nowego labela.

Przychodzą do Ciebie Acid Drinkers i mówią, że chcą wydać w Wytwórni Światowej swoją następną płytę. Co robisz?

Myślę: „Szkoda, że nie Połomski” (śmiech). A mówiąc poważniej… Wytwórnia Światowa zdecydowanie chce promować nowych, młodych twórców, którzy mają coś do przekazania. Nie wydamy płyty, która nam się nie spodoba. Wracając zaś do Acid Drinkers, pewnie po krótkiej dyskusji podziękowalibyśmy. Ale uogólniając – gdyby jakiś dobry zespół o uznanej marce zgłosił się do nas, „fajny” muzycznie, to czemu nie?

Czy wobec tego założyliście sobie pewne ramy gatunkowe, poza które nie będziecie wychodzić, czy każdy rodzaj grania jest u Was mile widziany?

Niczego sobie nie założyliśmy, żadnych granic gatunkowych ani geograficznych. Chcemy wydawać to, co nas chwyci, zaintryguje, „nas” – mam tu na myśli przede wszystkim Jacka Szabrańskiego i Michała Szturomskiego, i co powinno tak samo zainteresować słuchaczy.

W jakich relacjach pozostaje Wytwórnia Światowa z Wytwórnią Krajową? Pełna autonomia?

Wytwórnia Krajowa zajmuje się muzyką śpiewaną po polsku, Światowa obcojęzycznymi nagraniami, tak z grubsza, bo na płycie Ocean of Noise znajdą się dwa utwory po polsku, z gościnnym udziałem Michała Wiraszko, ale za oboma labelami stoją Ci sami ludzie – Jacek Szabrański, Michał Szturomski, Mariusz Maurycy i od niedawna ja. Z tym że bezpośrednio sprawy Krajowej ogarnia Mariusz, Światowej ja, i tu jest pełna autonomia.

Wytłoczenie płyt, dystrybucja krążków, promocja – to wszystko kosztuje, a przecież te same osoby są już zaangażowane we wspomnianą Wytwórnię Krajową. Skąd bierzecie środki na tak finansochłonne działania?

Dobre i ważne pytanie – jesteśmy elastyczni, każdy projekt, każdą płytę traktujemy indywidualnie. Czasem jest tak, że pozyskujemy sponsorów, czasem finansujemy ze skromnego budżetu Wytwórni, a czasem dogadujemy się z zespołami, które same opłacają produkcje w zamian za większy zysk z płyt.

To zaczepmy o samych sponsorów. Podmioty prywatne chętnie wspierają Waszą inicjatywę? Jak się do niej odnoszą?

Akurat w tej kwestii Wytwórnia ma za małe doświadczenie, by się na ten temat rozwodzić.

A zespoły? Dużo się ich już do Was zgłosiło?

Zgłaszają się projekty, zespoły bardzo różne, plany Wytwórni Światowej rozkręcają się powoli… Nie chcę zdradzać szczegółów, ale też nie zamierzamy ograniczać się do wydawania jedynie polskich grup anglojęzycznych – wręcz przeciwnie, chcemy również wydawać w Polsce interesujące nieznane zespoły z innych rejonów świata, i mamy już pewne plany.

To bardzo ciekawe, zaskoczyłeś mnie. Zdradź chociaż, ile na dzień dzisiejszy potencjalnych premier płytowych obejmuje kalendarz Wytwórni Światowej?

Sytuacja jest dynamiczna, ale poza Ocean of Noise mocno myślimy nad dwiema premierami przed letnim okresem festiwalowym. A jaka będzie forma tych wydawnictw, to też się okaże.

Niewykluczone, że czytają te słowa Wasi przyszli Built to Spill czy New Order. Co mają zrobić, jeśli chcą wydać płytę w Wytwórni Światowej?

Sami ich znajdziemy i wydamy, na razie w Polsce (śmiech).

Pod koniec zeszłego roku, za sprawą Wytwórni Krajowej i Thin Man Records, ruszyła akcja „Wspieraj niezal”. Podchwyćmy na koniec ten koncept. Dlaczego warto wesprzeć Wytwórnię Światową?

Bo warto wspierać polskich twórców, którzy mają coś do powiedzenia.

 

Reklamy

Tagged: , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Żadnych granic – wywiad z Błażejem Nowickim (Wytwórnia Światowa) at .

meta