Pawilon „Moda na sukces”

21 kwietnia 2010 § 1 komentarz

Muchy, Pawilon, Duże Pe. Wszyscy wymienieni artyści wydali w niewielkich odstępach czasu swoje drugie albumy, które mniej (Pawilon) lub bardziej (pozostała dwójka) odchodzą od beztroski lat studenckich obecnej na debiutanckich krążkach.

Niestety, trójmiejski zespół nie rozpoczął nowego rozdziału mocnym akcentem, „Moda na sukces” na tle „Retromantik” jest jeśli nie krokiem wstecz, to na pewno dreptaniem w miejscu. Dlaczego? Przede wszystkim Pawilon ciągle boryka się ze swoją największą bolączką, czyli zbyt małą ilością ewidentnie przebojowych momentów, piosenek, które byłyby w stanie przykuć uwagę słuchaczy, pozyskać nowych, wreszcie pomóc w promocji longplaya. „Moda na sukces” przynosi właściwie tylko jeden taki utwór, singlowe „Dłużej”. Co ciekawe, warstwa liryczna tego kawałka to wielka tęsknota za właśnie beztroską, życiem bieżącą chwilą. „Dłużej” jako młodsza wersja „Zwierzeń Ryśka, czyli jedzie pociąg z daleka”? Może mnie chłopaki nie zabiją za to porównanie. Parę ciepłych słów dałoby się powiedzieć też o innych kompozycjach, jak o zawadiackim muzycznie „Naucz mnie” czy typowym dla poczucia humoru Pawilonu „Techno”, gdzie zespół za pomocą żywych instrumentów uskutecznia regularną parkietową młóckę. To jednak za mało, by „Moda na sukces” została w naszych głośnikach na dłużej. Nieprzekonywującym pomysłem wydaje się też położenie większego akcentu na gitary („Retromantik” był zdominowany przez retro klawisze), choć może po prostu to moje subiektywne odczucie wynikające z aktualnie przesytu takim graniem. Wyróżnikiem tekstów w dalszym ciągu jest zabawa słowem, która jednak nie odbija się na  – często bardzo refleksyjnej – treści (nie mylić z melancholijnym zamulaniem).

Szkoda, że chłopaki z Pawilonu nie stworzyli płyty wybijającej się ponad przeciętność. Ze swoją pogodą ducha, energią, dystansem do własnej twórczości, posiadaniem tzw. głowy na karku są najbardziej odpowiednimi ludźmi do odniesienia tytułowego sukcesu.

Reklamy

Tagged: , , , ,

§ One Response to Pawilon „Moda na sukces”

  • aaaa pisze:

    zespół ewidentnie bez pomysłu na siebie…szkoda uszu, kompaktu, poligrafii, recenzji i to jest po prostu słabe, może na następnej płycie coś się zdarzy interesującego…

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Pawilon „Moda na sukces” at .

meta