Paul White „Sounds From The Skylight”

24 marca 2010 § Dodaj komentarz

Rzecz o talencie. Jeśli jeszcze nie znacie Paula White’a… to się wcale nie zdziwię. Co nie zmienia faktu, że czytacie właśnie o być może klasycznym „the next big thing”.

W tym miejscu chcę pominąć (ale nie unieważnić) te elementy twórczości Paula White’a, na które kręcę nosem (rozbija się o CO, nie JAK) i skupić się na sednie sprawy – ten człowiek ma naprawdę duże umiejętności. „Sounds From The Skylight” jest jego ostatnią, wydaną pod koniec listopada zeszłego roku, obecnie do nabycia wyłącznie w formie elektronicznej i na winylu produkcją, mini-albumem złożonym w mieszczącym się na poddaszu studiu nagraniowym White’a o nazwie „The Skylight”. Muzyka londyńczyka to połączenie hip hopowych bitów i dziwacznych sampli, krótkie formy (najdłuższy kawałek na „Sounds…” – 2:28), wstawki z dialogami z filmów, programów telewizyjnych, nierzadko czerpanie z odległych czarnej muzyce tradycji, dużo old-schoolu, ale zabarwionego futurystycznymi obrazami, mocno odrealniony klimat i puszczanie oka do słuchacza. Nic dziwnego – Wyspiarz jako dziecko uczył się gry na pianinie oraz gitarze, potem przez lata zajmował się różnymi odmianami elektroniki (od dance’u po drum’n’bass), w końcu pochłonął go świat bitów, poza tym, jak się okazuje, White żyje z nagrywania i sprzedawania dźwięków, które są następnie wykorzystywane w reklamach czy serialach (w tym kontekście z jego nazwiskiem jest łączone BBC i Channel 4).

Beatmaker, który potrafi samplować Kraftwerk, na „Sounds From The Skylight” zgromadził kilka naprawdę fantastycznych kompozycji. W pierwszej kolejności należy wymienić grower „Trying To Tell You”, kawałek, który najdobitniej uzmysławia nam fakt, że wszelkie listy podsumowujące rok w muzyce zawsze będą w pewnym stopniu niekompletne, bo nie da się poznać wszystkiego i wiele rzeczy trafia do nas z opóźnieniem. Ot, truizm, który może nauczyć dystansu. Połączenie sampli z muzyki klasycznej z bujającym głową bitem? Proszę bardzo, powalające „Ultra Violet”. A może podobny pomysł, ale tym razem z próbką z rodziny smyczkowych („Who’s Laughing?”) lub już bardziej wyluzowany klimat z zapętloną partią harmonijki ustnej („You Sober?”)? Nie można zapominać o pogodnych „Highlife” i „Funk Positive”, a także o zmechanizowanym „Alien Attack”, którego nazwa mówi właściwie wszystko o charakterze tego humorystycznego tracka. No i te szalone dialogowe wtręty dopełniające obrazu całości. Paul White – nowa gwiazda na scenie UK? Póki co jego imię i nazwisko nie funkcjonuje jeszcze wyraźnie w masowym obiegu, ale możliwości na pewno predestynują go do bycia znaczącą w świecie muzycznym postacią.

Na wiosnę 2010 r. jest zapowiedziany longplay Anglika, „Paul White & The Purple Brain”, całość ma się opierać na dokonaniach szwedzkiego muzyka ST Mikael’a parającego się psychodelicznym rockiem. Fragmenty dwóch nowych kawałków, „My Guitar Whales” i „The Bright Future” nie prezentują się niestety zbyt ciekawie, wypada więc mieć nadzieję, że White wiedziony poszukiwaniem nowego nie trafi na manowce. Z opisanych wyżej powodów byłoby szkoda.

Reklamy

Tagged: , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Paul White „Sounds From The Skylight” at .

meta