Poznajcie Paulę i Karola

3 marca 2010 § Dodaj komentarz

Uwaga, wkraczacie w strefę hype’u. Przez następnych kilkadziesiąt linijek tekstu będę rozpływać się nad nowym na rodzimej scenie, arcydobrym zespołem, tak więc to ostatnia szansa, by stąd uciec. Jeśli tego nie zrobicie, narazicie się na działanie internetowego efektu yo-yo, możliwe również, iż – co w pewnym stopniu wiąże się z tym pierwszym – swoją laurką doszczętnie zniechęcę Was do poznania frapującego projektu, chyba że… po prostu mi zaufacie. Tym samym poznaliście konsekwencje związane z dalszym śledzeniem tego tekstu, a ja daję trochę czasu na podjęcie właściwej decyzji…………………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………….

…………………………………………………………………………………………………………………….

……………Witam wszystkich odważnych. Tak naprawdę już możecie sobie pogratulować, bo oto odkrywacie (o ile wcześniej tego nie zrobiliście)  z j a w i s k o w y duet. Tworzą go Paula Bialski, doktorantka z Lancaster pracująca ponadto na Wydziale Socjologii UW oraz socjolog (a jakże), aktywista, ale przede wszystkim muzyk (Stan Miłości i Zaufania, basista zespołu Naiv) Karol Strzemieczny, których wspiera Igor Nikiforow. Co ciekawe, Paula wychowywała się w Warszawie, ale głównie – z racji kanadyjskiego pochodzenia – w północnej części Ontario. I tu jest clue całej zabawy – skupienie muzyki duetu wokół akustycznych, indie folkowych, indie popowych brzmień, przyznawanie się do inspiracji Arcade Fire, dbałość o produkcję, nienaganny angielski wokalistki. Muzyka Pauli i Karola to przede wszystkim dialog gitary, skrzypiec, dzwonków i wokali, zaś w wersji koncertowej dochodzi m.in. perkusja, za którą zasiada Igor. Właśnie, koncerty.

Zdarzyło Wam się być na domówce, podczas której zagrał jakiś zespół? Często spotykacie kapele występujące na spontanie na ulicy lub w miejskim parku? A akustyczny skład, który coveruje kawałek hip hopowców z A Tribe Called Quest? Za te pomysły już powinni zaistnieć w świadomości słuchaczy, a są przecież jeszcze/przede wszystkim same utwory, pięć świetnych piosenek składających się na puszczoną niedawno w obieg EP-kę „Goodnight Warsaw”. Wbrew pozorom nie przesadzili z kojeniem słodkimi dźwiękami skołatanych nerwów coraz bardziej znerwicowanego, współczesnego człowieka. Owszem, niewiele ponad kwadrans z albumem Pauli i Karola, to zanurzenie się w krainie piękna, łagodności i uśmiechu, ale gdzieniegdzie wyziera zza tych emocji melancholijny krajobraz, jak w „Mother’s Stew” czy w prześlicznym „The Bends”. Gdy z kolei muzycy śpiewają „Change / I know / it’s gonna come”, to choć te słowa na ekranie monitora pewnie nie wyglądają dla czytelnika jakoś szczególnie efektownie, tak podczas odtwarzania „Change, I know” jesteśmy w stanie uwierzyć, że NAPRAWDĘ coś zmieni się na lepsze. Partii skrzypiec w pogodnym „5, 6, 7, 8” bliżej do polskiego, niż kanadyjskiego folkloru, co dodaje EP-ce kolorytu. Wreszcie zagrane na Casio, dokumentujące nocne, imprezowe życie w stolicy tytułowe „Goodnight Warsaw”, które przez zapadającą w pamięć linię melodyczną w refrenie ma szanse stać się najbardziej rozpoznawalnym utworem duetu. Czy ktoś zauważył, że w tym kawałku jest ukryta malutka szpila? W końcu podmiot liryczny, choć niezwykle ciepło odnoszący się do miejskich klimatów, stwierdza jednak (zwracając się „do Warszawy”) „You’ve got too much pride, I know”.

Paula i Karol opisując swoją muzykę używają zwrotu „miejski folk” i faktycznie jest to niezwykle trafne określenie. Dbają o szczegóły, ale w sposób wolny od pretensjonalności (EP-kę dostałem w kopercie, na której są narysowani pisakiem Paula i Karol, a w dymku widnieją życzenia miłego odsłuchu), nagrali krążek bez słabej piosenki, a kompozycjami oraz otoczką wokół swojej twórczości stwarzają tak sympatyczny klimat, że człowiek aż chciałby ich poznać i się z nimi zaprzyjaźnić. I proszę nie narzekać, że za dużo tej słodyczy z mojej strony, ostrzegałem na wstępie. WYDARZENIE.

Reklamy

Tagged: , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Poznajcie Paulę i Karola at .

meta