These New Puritans „Hidden”

1 lutego 2010 § Dodaj komentarz

To naprawdę duża rzecz, że w samym środku popkultury, pomiędzy krzyczącą do odbiorcy kolorową okładką modnego czasopisma a permanentnym etykietowaniem w sieci wykonawców coraz to bardziej wydumanymi terminami pojawiła się taka płyta, jak „Hidden”. Album, na którym These New Puritans dokumentując odchodzący w przeszłość koncept tworzenia muzyki nie odwracają się bynajmniej od teraźniejszości, a końcowy efekt ich pracy wpisuje się w pojęcie sztuki.

Do nagrania swojego drugiego longplaya Wyspiarze zaprzęgli instrumentalną armię zaciężną – masywne japońskie bębny i orkiestra dęta to tylko namiastka tego, co odbiorca może tu usłyszeć. Z kolei współczesność reprezentują na „Hidden” nowoczesne podziały rytmiczne, które rekomenduję do nowej edycji „You Can Dance”… o ile ten program zmieni konwencję na pojedynki uliczne w jakiejś nieciekawej okolicy. Album otwiera dostojna melodia dęciaków (niemal tak samo rozpoczynało się przed ponad dwudziestu laty „Spirit of Eden” Talk Talk!), by zaraz przejść w monumentalne, singlowe „We Want War”. To świetny, streszczający cały krążek utwór, ale od 7-minutowej kompozycji lepiej do promowania „Hidden” nadałoby się jednak „Fire-Power”, rzecz baaardzo przypominająca kawałki, jakie nagrywa M.I.A (zresztą wpływ Mathangi usłyszymy też w innych kawałkach). Sam lider These New Puritans, Jack Barnett jako inspirację wymienia Wu-Tang Clan i w tym miejscu należy wskazać na melodeklamowane „Three Thousand”. Naprawdę, tego ciężkiego bitu nie powstydziłby się główny producent raperów z Nowego Jorku, RZA i to RZA będący w najwyższej formie. Ciągle mówimy o albumie zespołu, który na Wikipedii został umieszczony w szufladce „art rock”.

Choć „Hidden” jest bardzo poważnym i dość mrocznym albumem, to znajdziemy na nim momenty rozpogodzenia będące w dodatku jednymi z najmocniejszych punktów w całym zestawie. Przede wszystkim mam na myśli ciepłe, klawiszowe, bliskie konwencji klasycznie pojmowanego indie „Hologram”, w pewnym stopniu też (bo klimat już mniej sielski) absolutnie fenomenalne „White Chords” (jeśli Alex Miller z „New Musical Express” porównał je do dokonań Radiohead, to trzeba powiedzieć też to – „Kid A”), a także drugą, liryczną część „Drum Courts – Where Corals Lie” (przepiękna melodia) oraz bajkowe, wyjęte jakby ze snu dziecka momenty w zamykającym krążek „5” (1:13-1:20! 1:33-1:58!). Poza tym po stronie plusów zapisuje się obecność wielu detali, smaczków – gdzieś pojawia się szczęk żelaza, gdzie indziej śpiew chóralny, przewijają się tematy sprawiające wrażenie, że to już nie muzyka popularna, a ilustracja monumentalnego dzieła filmowego, we wspomnianym „Drum Courts – Where Corals Lie” Jack przywołuje wersy z wiersza Richarda Garnetta o tym samym tytule, co drugi człon nazwy utworu, wreszcie „Time Xone” i „Fire-Power” oraz „Orion”, „Canticle” i „5” spaja ten sam motyw muzyczny.

Słabe punkty „Hidden”? Zastanawiam się, czy TNPS nie przysłużyłoby się wyjęcie „Oriona” z płyty, bo tu zespół zbliża się do granicy autoparodii. Jest jeszcze jedna rzecz, choć nie należy jej raczej rozpatrywać w kategorii zarzutu. Otóż, wytrenowane na współczesnej muzyce ucho podświadomie szuka bezdyskusyjnego growera, radio-friendly singla, który przyciągnąłby szeroką grupę odbiorców, o którego tu ciężko. Bo „Hidden” to album pomyślany jako całość. Historia zna już jednak takie przypadki (które zresztą pojawiły się w tekście), gdzie płyty poradziły sobie bez obecności choćby jednego przeboju dla mas. Jeśli najnowsze dzieło These New Puritans podzieli los wspomnianych… to właśnie jesteśmy świadkami narodzin grupy, o której przeczytamy kiedyś w leksykonach.

Reklamy

Tagged: , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading These New Puritans „Hidden” at .

meta