Air France „No Way Down” [EP]

5 lipca 2008 § Dodaj komentarz

Bolączka każdego piszącego – jak za pomocą słów uchwycić nieuchwytne? W takich momentach mam ochotę powiedzieć „nie, nie będę nic pisał – po prostu słuchajcie i pozwólcie muzyce oddziaływać, pozwólcie jej Was zmieniać”. Mimo to zawalczę, bo jest o co.

Nazwa może być myląca, bo Air France to Szwedzi nagrywający dla wytwórni Sincerely Yours (m.in. The Tough Alliance). Ba, jeśli nazwa, to co dopiero sama muzyka, która lokuje się na przeciwstawnym biegunie, niż skandynawski chłód i dystans. Spójrzcie na okładkę. Ona doskonale ilustruje zawartość „No Way Down”. Wspomnienia z dzieciństwa, dobre chwile wyidealizowane w naszej pamięci przez czas, pachnąca łąka, latawiec puszczony na wietrze, zabawa, beztroska, letnie wieczory, zachód słońca, przyjaciele na zawsze… Niby muzyka elektroniczna, stworzona na komputerze, a tyle w niej życia, tyle emocji, ludzkich emocji. Posłuchajcie np. „June Evenings”, dla mnie najlepszego utworu na EP-ce, zaczynającego się nie jak zwykła piosenka, ale rzecz wyjęta z jakiejś bajkowej (nie)rzeczywistości – głos dziewczyny opiewający „ten” wyjątkowy czas, w tle odgłosy przyrody, delikatna pulsacja basu, wchodzą kolejne ścieżki i wreszcie potężne trąbki, które chwytają gdzieś głęboko głęboko. Smaczków tu, co nie miara – ot, początek zamykającego całość „Windmill Wedding”. Wyciskające łzy z najbardziej zatwardziałych cudo wymykające się wszelkim próbom zamknięcia je w kilku słowach, wolne i nieuchwytne, jak konie, które słychać w tle. Brzmi pretensjonalnie? Cóż, muzyka Szwedów na pewno taką nie jest.

Przeganiające czarne chmury, pogodne „No Excuses”, „Collapsing at Your Doorstep” z tekstem-definicją tej EP-ki: „Sort of like a dream, isn’t it? No better”, mistyczne, pachnące letnim deszczem „No Way Down” czy przenoszące nas w świat bajki, otwierające EP, podniosłe „Maundy Thursday” – tu nie ma brzydkiej, niepotrzebnej sekundy, nic tylko leżeć na trawie, patrzyć w niebo i frunąć. I tu pojawia się jeden, tak naprawdę jedyny zarzut wobec Air France. Z tej podróży, gdy już wybrzmi ostatni dźwięk, nie chce się powracać do szarej codzienności.

Posłuchaj

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Air France „No Way Down” [EP] at .

meta