Juvelen „1”

26 Maj 2008 § Dodaj komentarz

I znowu Szwecja w natarciu. W sumie nie powinno to dziwić – skandynawskie państwo jest jednym z największych eksporterów muzyki na świecie. Tym razem rynek rozrywkowy próbuje podbić artysta, któremu twórczość niejakiego Prince’a nie może być obca.

Po pierwsze głos i flow. Po drugie cukierkowy pop. Te czynniki powodują, że Juvelen w tej i pewnie w setkach innych recenzji będzie porównywany właśnie do amerykańskiego księcia „czarnych brzmień”. Już otwierające (i najlepsze na płycie) „Don’t Mess” skupia wszystkie wyżej wymienione elementy. Partia na syntezatorze wyjęta żywcem z lat 80, funkujący bas i ten nośny, infekujący wyobraźnię refren – tego nie sposób nie pokochać. Na drugim biegunie sytuuje się równie świetne „A Dream”. W odróżnieniu do openera zasadza się na melancholijnym, snującym się klimacie. Ale jak to brzmi! Zagubiony klasyk z epoki new romantic? Nie będę się kłócił. Ujmuje sypialniana atmosfera „Everytime” z szeptaną zwrotką, pieszczącym ucho refrenem i eightiesowym pasażem klawiszy w końcówce. „Money Don’t Talk” punktuje świetnym refrenem, „Hanna” ma rozedrgane miejscami klawisze, a linia melodyczna z „Watch Your Step” brzmi jak… Dzwonek polifoniczny. Pozostałe utwory na „1″ trzymają dobry poziom całości.

Jeśli spytacie mnie, czy debiutancki album Juvelena to dobra płyta, odpowiem „tak”. Zastanawia mnie co innego. Czy „1″ jest AŻ TAK dobre? Wskazuje na to ilość przesłuchań – aktualnie „1″ omijam raczej z daleka. Co za dużo, to nie zdrowo. Pytanie, czy mój przesyt bierze się z faktu raczej krótkoterminowości tej płyty czy może ona faktycznie tak wymiata, że można ją przedawkować? Pewnie oceni to już historia.

Posłuchaj

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Juvelen „1” at .

meta