Chwytając dłoń Bono – „U23D”

9 kwietnia 2008 § Dodaj komentarz

Dobra znajomość dyskografii zespołu, książek, koncertowych DVD, praca licencjacka nt. Muzyk jako ikona popkultury – przypadek Paula Hewsona „Bono”. Nie nazywałbym siebie tyle fanem U2, co raczej osobą, w której życiu od zawsze była obecna ta muzyka i te postacie. Projekt U23D obserwowałem z umiarkowanym, czyli zupełnie niefanowskim zaciekawieniem.

Irlandczycy począwszy od „Zoo TV”, przez „PopMart”, aż po ostatnią trasę koncertową „Vertigo Tour” wyznaczali standardy w dziedzinie łączenia wielkich, stadionowych występów z zastosowaniem nowych mediów. To na ich koncertach na wielkich ekranach dział się prawdziwy spektakl audio-video, a Bono wydzwaniał ze sceny do Busha seniora. Z resztą jako przypomnienie tego, co działo się w latach 90, odsyłam do pamiętnego intra z DVD „Zoo TV – Live In Sydney”.

U23D to najnowszy pomysł rockmanów, połączenie koncertu z seansem kinowym. Jak to działa? Obraz jest w 3D, dostajemy więc parę okularów do widzenia w trójwymiarze, a nagłośnienie kinowe robi za nagłośnienie koncertowe. Efekt? Pomijając klasyczny motyw „wychodzenia” liter czy obiektów na widza, to miło jest stanąć za perkusją Larrego Mullena Jr. czy niemal chwycić za dłoń Bono. Wiadomo, że to namiastka bycia ciałem i duchem na koncercie tu i teraz (odpada choćby nerwowe wyczekiwanie na zespół), ale namiastka najlepsza z możliwych. Nie zdradzę Wam setlisty czy „momentów”. Zobaczcie sami. Tak tylko z prywaty, na zachętę, ciarki – zdecydowanie najbardziej polski utwór U2 „New Year’s Day” oraz „Sunday Bloody Sunday”.

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Chwytając dłoń Bono – „U23D” at .

meta