Muzyka Końca Lata – CaxMafe, 15.03.2008

18 marca 2008 § 2 Komentarze

Prawie rok temu zobaczyłem po raz pierwszy chłopaków z MKL na żywo. Choć warunki pogodowo – frekwencyjne były wówczas niesprzyjające, a na koncert składały się występy kilku bardziej znanych zespołów, to właśnie czwórka z Mińska Mazowieckiego i okolic zaprezentowała się najciekawiej. Na ten czas mieli na koncie jedną płytę, a ich nazwę kojarzyły osoby, które w muzykę alternatywną wgryzają się bardziej, niż przeciętny słuchacz. W sobotę do Lublina przyjechał natomiast band, na którego dyskografię składają się już dwie, bardzo dobrze przyjęte przez słuchaczy albumy, który znalazł się w czołówce notowań singli/albumów za rok 2008 wszelkiej maści serwisów muzycznych, blogów czy pism, jeden z ulubionych zespołów naczelnego „Playboya” Marcina Mellera (słynna już koszulka z logiem MKL, którą promował w „Dzień Dobry TVN”).

Choć był to czwarty koncert MKL-u w Lublinie w przeciągu roku (szósty w ogóle), a piwnice CaxMafe mogą pomieścić skromną ilość osób, to frekwencja była nienajgorsza. Dominowała oczywiście płeć piękna, która bardzo żywo reagowała na skoczne, gitarowe piosenki grane przez młodych muzyków. Panowie trochę wycofani, choć co niektórzy również wdali się w regularne tańce. Bardzo często w dyskusjach pomiędzy fanami przewija się opinia, że występy Muzyki Końca Lata są idealne do tego, by wybrać się na nie z dziewczyną. Nic dziwnego, sponsoruje je uśmiech – na twarzach publiczności oraz samych artystów. Wyczuwalna radość z grania sprawia, że odbiorcom takiej muzyki jest łatwiej się otworzyć i dobrze bawić.

Set rozpoczął się pierwszą piosenką z debiutu „Skąd jest ten wiatr”, a zakończył również numerem z tejże płyty, czyli „Zielone oczy” (wyproszonym przez publikę). Środek zdominowały jednak utwory z drugiego albumu „2:1 dla dziewczyn” – „Piękna 7a”, „Ekstramocne”, „Dzidzia”, „Nie pytaj”, „Chłopaki”, „16 skończy w czerwcu” i oczywiście „Fenoloftaleina” oraz przepiękne „To co widziałem”. „Jedno wesele, dwa pogrzeby” reprezentowały natomiast m.in. „Maria i Józef” czy jeden z największych hitów zespołu, „Żabi”. Highlighty wieczoru, to obok nagiego torsu wokalisty Bartka Chmielewskiego (highlight dla pań), zapowiedź „a teraz idziemy na spacer do lasu” i panowie zaczynają grać epickie „Maliny, jeżyny, mech”. Nie zabrakło jednego z hitów AD 2007 „Albatrosy” zespołu Maki i Chłopaki (gitarzysta MKL-u Marcin Biernat udziela się w tym składzie) oraz największego „wariactwa” koncertowego, czyli „Shake Banana” (ten również na życzenie publiczności, wykonanie niemal metalowe!). Szkoda tylko, że po raz kolejny potwierdziło się, że CaxMafe, to nie jest dobre miejsce na koncerty. Mała przestrzeń sprzyja co prawda intymnej atmosferze, ale ogranicza też swobodę ruchu i co najważniejsze – dźwięk generowany ze wzmacniaczy w zamkniętej przestrzeni piwnic zamienia się w hałas. Efekt? Muzycy się nie słyszą, a publice ciężko wychwycić, o czym śpiewa wokalista.

Reklamy

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

§ 2 Responses to Muzyka Końca Lata – CaxMafe, 15.03.2008

  • Radek Oryszczyszyn pisze:

    Ciekawa relacja. Ja też byłem ostatnio na koncercie MKL w Białymstoku z okazji przeglądu Zgrzyty. I tam zespół świetnie wypadł, wokalistę było słychać świetnie. Co prawda były pewne kłopoty ze sprzętem, ale chłopaki zrobili naprawdę na mnie wrażenie. Na obecnej zgrai licealistek również, ale inne. Pozdrawiam.

  • galicyjska Madame pisze:

    Relacja niczego sobie, aż miło wrócić myślami do tych kilku naprawdę udanych godzin.
    I niestety muszę przyznać Ci rację, że Cax może i jest niesamowicie klimatycznym i kameralnym klubem, ale nieprzystosowanym do koncertów. Nawet mimo stania w pierwszym rzędzie i wręcz naprzeciwko wokalisty czasem trudno było zrozumieć co właściwie jest śpiewane…

    Pozdrawiam.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Muzyka Końca Lata – CaxMafe, 15.03.2008 at .

meta