O co chodzi?

29 listopada 2007 § 2 Komentarze

Obserwując w Internecie dyskusję wokół debiutanckiej płyty Much zrozumiałem, że mogę być spokojny o przyszłość polskiej inteligencji. Nagle sypnęło wszelkiej maści krytykami muzycznymi (to ci, którzy pragnęliby sami rozpisać nuty zespołowi, inaczej porozkładać akcenty, w kilku miejscach zmienić tonację), polonistami – lingwistami (to ci, których szczególnie interesują błędy gramatyczne w tekstach Michała Wiraszko) oraz filozofami (Kartezjusze naszych czasów rozprawiający godzinami o tym, że „Muchy nigdy nie będą tak wielkim zespołem, jak Republika”).

Co szczególnie cieszy to to, że w wir dyskusji rzuciła się młodzież ucząca się lub studiująca nauki nieszczególnie związane z zawodami umysłowymi, do których zgłasza akces. Talenty czyli! Wzruszony tym stanem rzeczy, pełny optymizmu i radości przypomniałem sobie piosenkę Afro Kolektywu „Gramy dalej”, a konkretnie drugą zwrotkę tejże. Pozwolę ją sobie w tym miejscu zadedykować bohaterom niniejszego tekstu, bo to siupny kawałek, a i słowa ciekawe:

Przepadła bananowa publika, zostali goście poważni
Co mają mi za złe, że książek nie czytam i oglądam tylko obrazki.
Mimo że tak ich kocham
To koszmar bezrobotnego filozofa
Chcieli ekstremy, jest konserwa
Długo nie goszczą, wychodzą w przerwach,
Stoją im kością w gardle konwenanse,
Nie błysną obecnością na tym performansie.
‚Evviva l’arte!…’ WON, im bije dzwon, a mi dzwonki przy czapce.
Każdy z nich to Leszek Kołakowski vol.2
Po lekcjach kreatywności, piątka
Z estetyki w indeksie, każdy to ekspert, liczy się eksperyment,
Tak? To postrzelamy,
To nic, że krzywym działem,
To nic, że do zgniłych jajec.
Czy bawicie się źle? To wspaniale.

Reklamy

§ 2 Responses to O co chodzi?

 • analitic pisze:

  Najbardziej nie są irytujące błędy gramatyczne w tekstach Wiraszko, ale ich ogólny sens. Pozwolę sobie przytoczyć jedną zwrotkę ich piosenki:

  Galanteria,
  Pasmanteria,
  Kokieteria,
  Biżuteria,
  Mów mi tak, aż Ci nie powiem, ze masz przestać,
  Mów mi tak, aż nie położę nas spać,
  nie położę nas spać!

  Wychodząc z tego jestem w stanie uznać rację tych, którzy sądzą, że owe Muchy nie dogonią nigdy zespołów z lat 80tych. Bo oni mieli coś do powiedzenia tymi tekstami, mieli o co walczyć. Ale okej, może teraz nie trzeba wojować, nie trzeba mówić nawet z sensem. Ważne by był rytm, przylepiona metka dobrego produktu a tłuszcza będzie powtarzała jak jeden mąż: „niesamowity tekściarz ! wyprodukował zwrot jak ‚ nauczę cię jak się spada z dachu'”. Zajebiście, ale można wyjść dalej poza podniety zbitkami wyrazowymi i ocenić utwór jako całość.
  Taka Szymborska (wiem, że nie lubisz jej tekstów) dla przykładu, nie dość że ciekawe „zbitki wyrazowe” produkuje, to jeszcze jest na tyle sprytna by zamknąć je w całkiem przewrotnej i inteligentnej treści.

  Muchy zaś są smutnym przykładem upopawiania muzyki alternatywnej. Ważne żeby melodycznie waliło, ale nie koniecznie z sensem. Jedna sprawa – muchy IMO mają zajebisty syntezator, świetną gitarę, ale teksty skierowane do naćpanego 12latka.

 • lukaszkusmierz pisze:

  Już Ci to pisałem, ale ok, powtórzę się – czy naprawdę nie czujesz, że porównywanie wybitnej poetki, noblistki z wokalistą właśnie co debiutującego zespołu rockowego jest porównaniem z czapy? Na tej zasadzie też mogę porównać Winstona Churchilla do Donalda Tuska i powiedzieć, że ten drugi jest beznadziejnym premierem. O warstwie tekstowej „Galanterii” też już rozmawiałem z Tobą, że to zabawa słowem, a nie przekaz rewolucyjny czy coś takiego. Strasznie nie lubię łączenia ze sobą zakresowo dwóch różnych pojęć (tu Wiraszko i Szymborska) i z takiego ujęcia obalania jednego z nich. Co do naćpanych 12-latków, to bym tak na Twoim miejscu nie szalał z takowymi odwołaniami ;)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading O co chodzi? at .

meta